1. Hesabımı neden doğrulamalıyım?

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından iletilen “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ve “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik”e göre; 1 Kasım 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere Emlak ve Vasıta (kiralık araçlar, deniz araçları ve hava araçları hariç) kategorilerinde ilan vermek isteyen kullanıcılar için Hesap Doğrulama işlemi yapılacaktır. İlan vermek, düzenlemek ya da ilanını yeniden yayına almak isteyen kullanıcıların “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” üzerinden hesap doğrulaması yapması gerekmektedir.

2. Hesabımı nasıl doğrulayabilirim?

titizol.com hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ilan verme, düzenleme ya da yeniden yayına alma adımında karşınıza çıkacak “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” yönlendirmelerini takip ederek;

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • İnternet Bankacılığı

seçeneklerinden herhangi birini kullanarak kişisel bilgilerinizle giriş yapıp doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3. Hesap doğrulama işlemini yapmak zorunda mıyım?

Mevzuat gereği 1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla hem bireysel kullanıcıların hem de kurumsal mağaza kullanıcılarının “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” üzerinden hesabını doğrulaması gerekmektedir.

4. e-Devlet şifrem yok. Ne yapmalıyım?

e-Devlet şifrenizi; şahsen başvuru ile yurt içinde PTT iş yerlerinden veya yetkili acenteleri ile, Türksat Kablo Ofislerinden yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı'na bağlı elçilik ve konsolosluklardan temin edebilirsiniz. e-Devlet şifresi ile giriş yapamıyorsanız 2. maddede bahsedilen diğer giriş seçeneklerini kullanabilirsiniz.

5. Kimler e-Devlet şifresi alabilir?

  • 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Mavi kartlılar (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları),
  • Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarınca verilmiş yabancı kimlik numarasına sahip yabancılar şifre alabilirler.

6. e-Devlet’e giriş yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Kişisel bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olarak tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Bireysel kullanıcı iseniz;

Aynı kimlik bilgileri ile yalnızca tek bir titizol.com hesabı için doğrulama yapabilirsiniz. Daha önce doğrulama yaptığınız hesaba giriş yaparak ilan verebilirsiniz.

Kurumsal mağaza kullanıcısı iseniz;

Önce mağaza sahibinin, ardından mağaza kullanıcılarının “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” üzerinden hesap doğrulaması yapması gerekmektedir. Mağaza sahibiniz hesabını doğrulamadıysa mağaza sahibi ile iletişime geçebilirsiniz.

7. Kurumsal mağaza sahibi hesabını doğrulamadan kurumsal mağaza kullanıcıları ilan veremeyecek mi?

Önce mağaza sahibinin, ardından mağaza kullanıcılarının “e-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi” üzerinden hesabını doğrulaması gerekmektedir.

8. Hem bireysel hem kurumsal ilan veriyorum. İki hesabımda da ayrı ayrı doğrulama mı yapmam gerekiyor?

Evet, farklı kategorilerdeki kurumsal ve bireysel hesaplarınız için ilan verme veya düzenleme adımında karşınıza çıkacak e-Devlet Kapısı adımlarını takip ederek ayrı ayrı doğrulama yapmanız gerekmektedir.